Jeśli zamierzasz nabyć działkę budowlaną

Jeśli zamierzasz nabyć działkę budowlaną, koniecznie powinieneś sprawdzić:

  • Księgę wieczystą – a w niej stan prawny działki, kto jest właścicielem, jakie jest przeznaczenie danego gruntu i czy istnieją ewentualne obciążenia związane z działką, w tym hipoteka czy służebność gruntowa lub osobista.
  • MPZP – z dokumentu, jakim jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, o ile taki plan istnieje dla terenu, w jakim znajduje się pożądana przez Ciebie działka, dowiesz się o jej przeznaczeniu, ewentualnie określonych wytycznych dotyczących wielkości i wyglądu przyszłego budynku, jaki możesz na niej wybudować. Jeśli MPZP nie ma, możesz wystąpić w gminie o wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
  • Położenie działki – sprawdź na mapie lokalizację działki i przyjrzyj się jej otoczeniu, zwłaszcza w kontekście planów gminy co do zagospodarowania terenu znajdującego się wokół.
  • Kształt działki – najlepsza będzie kwadratowa lub prostokątna, choć niezbyt długa działka. Wszystko dlatego, że stwarza ona najlepsze warunki do jej zabudowy w przyszłości. Jeśli działka jest wąska i długa, ma nieregularny czy trójkątny kształt, to jej zabudowa i zagospodarowanie w przyszłości będą wymagały specjalnego projektu architektonicznego budynku, co podnosi koszty.
  • Ukształtowanie terenu – w szczególności powinieneś dowiedzieć się przed zakupem wybranej działki, czy nie leży ona na terenie zalewowym lub zsypowym, czy nie obejmuje swoim zakresem skarp i wzniesień – wszystko to utrudnia i zwiększa koszty realizacji inwestycji budowlanej.
  • Orientacja względem stron świata – optymalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o działki budowlane przeznaczone pod budowę domu jednorodzinnego, jest dostęp do drogi od strony północnej, co automatycznie powoduje, że część mieszkalna domu i ogród mogą być położone od strony południowej, co jest korzystniejsze pod względem komfortu oraz kosztów zużycia energii potrzebnej na ogrzanie obiektu.
  • Dostęp do drogi publicznej – dużym ułatwieniem na przyszłość i warunkiem obowiązkowym do budowy na działce jest to, by miała ona dostęp do drogi publicznej. Jeśli go nie ma, dopełnienie dodatkowych formalności związanych np. z ustaleniem drogi koniecznej na działce sąsiada oraz służebności gruntowej, będzie utrudnione.
  • Uzbrojenie działki – zauważ, że działki uzbrojone są zwykle droższe od tych, które takiego uzbrojenia nie mają. Najkorzystniej dla Ciebie byłoby, gdyby działka miała pełne uzbrojenie, czyli niezbędne przyłącza kanalizacyjne, elektryczne, wodne czy gazowe.
  • Zadrzewienie na działce – działka trawiasta jest łatwiejsza do zagospodarowania i szybciej można rozpocząć prace budowlane niż w przypadku działki w całości porośniętej drzewami, które trzeba będzie usunąć, zanim zaczniesz inwestycję. Uwaga! W przypadku niektórych drzew niewykluczone, że będziesz musiał wystąpić do gminy o pozwolenie na ich usunięcie, a przy tym możesz ponieść dodatkowe koszty związane z organizacją i dokonaniem wycinki drzew na działce.
  • Warunki gruntowo-wodne na działce budowlanej – o optymalnej sytuacji można mówić, jeśli upatrzona działka będzie miała wierzchnią warstwę gruntu przepuszczalnego, pod którą znajdzie się glina. To ważne, by na działce nie tworzyły się kałuże, a uprawa roślin w Twoim przyszłym ogrodzie była po prostu łatwiejsza. To także wpłynie na wybór odpowiedniej technologii budowy domu. Istotne dla inwestora jest także to, jaki jest poziom zwierciadła wody gruntowej – zbyt wysoki powoduje, że może być konieczne dokonanie odwodnienia – bez tego najpewniej nie będziesz mógł wykonać prac ziemnych.

Formularz Kontaktowy

Umów się z nami na spotkanie

Administratorem danych osobowych jest Market House z siedzibą przy Przecław 109/1, 72-005 Przecław (“Administrator”), z którym można się skontaktować przez adres urszula@markethouse.pl… czytaj więcej